Välisauna hooldus – mida pead teadma

Kas oled mõelnud välisauna soetamisele? Kui vastuseks on jah, siis oleks oluline teada, kuidas seda maksimaalse kasu saamiseks hooldada. Välisauna hooldamine on palju lihtsam ja soodsam kui näiteks mullivanni või basseini oma.

Kui soovid teada rohkem selle kohta, mida oleks tarvis teha, et saun näeks hea välja, kestaks kaua ja hoolduskulud oleksid madalad, siis jätka lugemist.

Kuidas hoolitseda välisauna eest

Saunad, nagu ka teised veega kokku puutuvad ehitised, vajavad korralikku hooldust, et need kauem kasutuskõlblikud püsiksid. Järgmisena loetleme, mida pead teadma välisauna hooldamise kohta.

 • Pane rõhku kvaliteedile

Kui sa pole veel sauna ostnud, on see punkt väga oluline. Ostes kõrg-kvaliteediga sauna, nõuab see vähemat hooldust, et seda töökorras hoida. Madalama kvaliteediga saunad võivad vajada palju rohkem hooldustöid, eriti kui need pole korralikult ehitatud.

Sauna valides pane rõhku sellele, millisest materjalist see on ehitatud. Vali kvaliteetsed tooted. Kui tegemist on puiduga, veendu kindlasti, et puit on niiskuskahjustuste vältimiseks korralikult töödeldud.

 • Valmista saun korrektselt ette

Enne sauna esmakordset kasutamist on oluline veenduda, et see on korrektselt ette valmistatud. Veendu, et kõik puitpinnad oleksid korralikult puidukaitsevahenditega töödeldud. Töötlemata puit hakkab niiskusega kokkupuute tõttu kiiresti mädanema.

Samuti on kõige parem enne sauna esmakordset käivitamist kõik pinnad puhtaks pühkida ja olla kindel, et saun on täielikult puhas ja kuiv.  Järgmisena säti oma sauna temperatuur nii kõrgeks, kui võimalik ning hoia seda seal umbes 45 minuti kuni tund aega. Pärast seda vala kividele vähemalt liiter vett, et veenduda nende puhtuses. Hoia uks avatuna ja veendu, et kõik pinnad oleks pühitud ning lase saunal kuivada. Taolist õuesauna hooldamise rutiini saab kergete vahenditega korrata, kui saun on seisnud pikka aega ilma kasutuseta. 

 • Ära unusta puhastustöid

Aeg-ajalt tolmuimejaga koristamine, istmete ja seljatugede puhastamine aitab hoida sauna heas korras. Juhul, kui sauna ei kasutata sageli, siis on parem seda enne selle uuesti kasutamist veidi puhastada.

Ära unusta aegajalt kontrollida katust, seinu ja istmeid hallituse tekke osas. Eriti oluline on olla tähelepanelik pimedate nurkadega, näiteks istmete all. Ja, kui tegemist ongi hallitusega, siis on vajalik kahjustatud piirkondi niipea kui võimalik korrektselt hooldada. 

Selliseid probleeme saab ennetada, kui pärast sauna kasutamist see korralikult kuivatada. Ei ole soovituslik kasutada desinfitseerimisvahendeid saunas, sest mõned neist võivad  kuumaga kokkupuutel tervist kahjustada. Saadaval on spetsiaalsed tooted, mis on valmistatud just sauna puhastamiseks. 

 • Võta kasutusele ettevaatusabinõud

Kui soovid, et sinu saun näeks koguaeg nagu uus välja ja kestaks, siis on selleks vajalik kasutada ettevaatusabinõusid. Soovituslik harjumus on pesta jalgu enne sauna sisenemist ja laval kasutada istumiseks rätikut.

Keha higistamine tähendab, kindlasti, et saun töötab korralikult, kuid teisest küljest higi võib kahjustada ka istet ja seljatuge. Puidu värvimuutuse ning kahjustumise vältimiseks on rätik väga oluline vahend saunas. Alati pühi istmed ja põrand koheselt, kui oled sauna kasutamise lõpetanud. Seejärel lase ruumil enne ukse sulgemist kuivada.

 • Väldi kareda vee kasutamist

Kui elad piirkonnas, kus vesi on looduslikult kare, on soovituslik sauna tihti puhastada. Kare vesi tekitab kividele ja märgadele pindadele lubja kogunemist. Ning sellest võib olla väga raske vabaneda. Lisaks rikub see sauna välimust. Selle eemaldamiseks tuleb lihvida kahjustatud alad maha, puitu töödelda uuesti kaitsevahenditega ja kivide puhastamiseks kasutada äädikat.

 • Hoolda tihti rohkem kasutatavaid sauna osi

Kuna saunad on üldiselt puidust valmistatud, võib tekkida probleeme uste ja tuulutusavadega. Niiskuse tõttu võib toimuda puidu paisumine, mis tähendab, et ukse sulgemisega võib esineda raskusi. Enim juhtub seda siis, kui puit ei ole niiskuse vastu töödeldud. Parim viis selle probleemi lahendamiseks on kinni jäänud osa maha lihvimine. See eemaldab liigse materjali ja võimaldab uksel korralikult sulguda. Sama kehtib ka tuulutusavade kohta.

 • Kanna hoolt ka küttekeha eest

Sauna küttekeha eest hoolitsemine on üsna lihtne. Kivid, mis küttekehasse paigaldatakase, peavad olema puhtad. Selleks loputa kivid eelnevalt. Küttekeha puhastamisel eemalda kõik väikesed osad. Sauna korrektse hooldamise korral, ei ole kütteseade hooldust vaja vähemalt 10 aastat.

 • Puhasta saun pärast iga kasutust

Sauna kasutamise ajal kasutada vett ainult sauna küttehkehasse valamiseks. Samuti ei ole soovituslik kanda saunas märgasid riideid. Taoliste soovituste mitte järgimine võib tuua kaasa puidu kahjustamise.

Igakord, kui oled sauna kasutamise lõpetanud- puhasta see koheselt. See tähendab seda, et üleliigne niiskus pühkida pinkidelt, seintelt ja põrandalt. Lisaks avada kõik tuulutusavad ja uks, et kõik kuivaks.

Märgade riiete ja rätikute kuivatamine saunas ei ole hea mõte. Taoline liigne niiskus pikendab kogu konstruktsiooni kuivamise aega ning see võib kaasa tuua mitmed puiduga seonduvaid probleeme.

Sauna nipid ja trikid

Saunad on tavaliselt valmistatud töödeldud materjalidest. Nendel materjalidel, eriti puidul, on omamoodi lõhn. Mõned inimesed armastavad seda lõhna, teised aga mitte nii väga. Kui oled üks neist, kellele see lõhn ei meeldi, siis pole tarvis muretseda- on olemas viise, kuidas sellest kiirelt vabaneda. 

Lõhn kaob aja jooksul üsna aeglaselt, kuid protsessi kiirendamiseks keera kuumus sisse ning ava sauna ventilatsiooniavad. Lõhna kiiremaks eemaldamiseks võib seda toimingut teha iga päev pikema aja jooksul. Samuti on oluline puitu töödelda sobiva puiduõli või hooldusvahenditega. Need tooted aitavad ka lõhna vastu. 

Kui tunned muret hallituse pärast, siis hoolda kindlasti sauna seinu spetsiaalsete sauna hooldustoodetega. Need tooted loovad puidule vee- ja tolmukindlad kihid, mis ennetavad kogu konstruktsiooni niiskuskahjustusi. Mõned tooted sisaldavad ka hallitusekindlaid lisandeid, mis koos tavaliste kuivatamismeetoditega takistavad hallituse teket.

KKK

Kas ma peaksin oma sauna õlitama?

Jah, õuesauna korralikuks ning kvaliteetseks hooldamiseks tuleb aeg-ajalt sauna õlitada. Õli tihendab puitu ja hoiab ära niiskuskahjustused. Õliga sauna eest hoolitsemine võib takistada ka hallituse teket saunas.

Kui tihti tuleks sauna puhastada?

Sauna peaks puhastama pärast iga kasutuskorda ning põhjalikuma puhastuse tegema kord kuus. See hõlmab pindade mahapühkimist liigse niiskuse eemaldamiseks ja põranda pühkimist mustuse eemaldamiseks. Sügavpuhastust saab teha kord kuus. Alati pea meeles, et puhastel saunadel on pikem eluiga ning nad on efektiivsemad, kui määrdunud ning hooldamata saunad.

Kas sauna ülalpidamine on kallis?

Ei,sauna ülalpidamine ei ole kallis. Pärast paigaldamist on oluline veenduda, et puit jääb töödeldud ja kogu konstruktsioon on puhas. Õige kasutamise korral ei tohiks suuri kulutusi tekkida.

Kas saunad hakkavad hallitama?

Kahjuks jah. Saun loob ideaalse kasvukeskkonna hallituse jaoks tänu kuumusele ning niiskusele. Õnneks on viise selle probleemi vältimiseks. Sauna sisemuse töötlemiseks saab kasutada hallitusekindlaid tooteid ning niiskust saab vähendada tänu sauna pindade puhastamisele pärast iga kasutuskorda. Samuti hoia tuulutusavad ja uks kindlasti lahti, kuni saun on täielikult kuiv.

Kuidas saunas hallitust vältida?

Hallituse vältimine saunas on üsna lihtne.

 • Ära kasuta sauna sisemuse töötlemiseks tooteid, mis pole spetsiaalselt sauna kasutamiseks mõeldud.
 • Puhasta saun pärast kasutamist. See tähendab seinte ja pinkide kuivatamist ning põrandalt igasuguse mustuse pühkimist.
 • Pärast kasutamist hoia uks avatud. See võimaldab niiskusel välja pääseda, vähendades hallituse kasvu.
 • Hoolda kahjustunud piirkondi viivitamatult. Seda saab teha, kasutades puhastusvahendit, mis tapab hallituse. Ebameeldiva lõhna peitmiseks võib kasutada eeterlikke õlisid.

Kokkuvõte

Nüüd, kui tead sauna hooldusest veidi rohkem, on aeg üks ka endale soetada. Küsimuste korral oleme siin, et sind aidata!

Veel lugemist