10 põhjust, miks su aial on vaja kasvuhoonet

Kasvuhoone võib olla selle aasta kõige kasulikum ost. Sellega on aiatööd palju lihtsamad. Siin on põhjused, kuidas seda enda jaoks kõige efektiivsemalt kasutada.

1. Kasvuhoones saab taimi kasvatada aastaringselt

Kasvuhoones taimede kasvatamisel on suur eelis pikemaks kasvuperioodiks. Aastaringselt saab kasvatada mitut sorti taimi. See tähendab, et saad värskeid köögivilju korjata isegi keset talve.

Mõned vastupidavamad köögiviljad, nagu näiteks rooskapsas, võivad kasvada lausa lumes, kuid õrnemad taimed, nagu salat, ei pruugi ilma kasvuhoone abita ellu jääda.

Kasvuhoone loob ideaalsed tingimused tundlikumatele taimedele ka talvel ellu jäämiseks. See annab võimaluse nautida värsket toorainet ka aasta kõige külmemal ajal. Pole vaja poodidest osta maitsetuid köögivilju ja salati koostisosi.

2. Sinu taimedel on pikenenud kasvuperiood

Teine kasvuhoone eelis on pikenenud kasvuperiood. On võimalik hakata tundlikumaid taimi kasvatama enne nende hooaja algust ja tänu sellele saad ka saaki nautida palju varem, kui tavaliselt. Samuti on võimalik ka teine ring taimi kasvatada, kui seda hästi ajastada. See võimaldab kasvatada palju suuremat saaki.

Sinu taimed on korjamiseks valmis palju varem, kui supermarketis saadaolevad taimed. Samuti naudite oma kasvuhoones kasvatatud taimede saaki veel kaua pärast seda, kui hooaeg on kõigi teiste jaoks läbi.

3. Seemneid saab ette valmistada varajasema saagi jaoks

Kasvuhoones saab seemneid palju varem alustada. Ei pea ootama, kuni maapind pehmeneb talve hooajast ning soojemad temperatuurid meid külastavad. Selle asemel saab kasutada kasvuhoonet, asetades oma seemned oma seemikualusesse. Kasvuhoone muld on sobilik sõltumata ilmastikust.

Kasvuhoones on võimalik kohandada tingimusi vastavalt oma vajadustele. Õrnad taimed ja seemned on kaitstud, andes suurema ja ka varasema saagi, kuna välised keskkonna tingimused ei mängi nii suurt rolli.

4. Tegele oma aiahobiga ka kehvemates ilmastikutingimustes

Kas aiandus on sinu põgenemine igapäevaelu stressi eest? Siis on kasvuhoone kindlasti hea valik sinu jaoks. Sul on võimalik nautida oma taimede eest hoolitsemist ka ebasobilikes ilmastikutingimustes.

Kasvuhoone on kujundatud just nii, et sina ja su taimed on kaitstud tuule, vihma ja lume eest. Võib-olla ei taha sa enam kunagi lahkuda!

5. Võimalik kasvatada taimi kõikjalt maailmas 

Kas oled unistanud eksootilistemate taimede kasvatamisest? Nüüd saavad su unistused täituda. Kasvuhoone aitab sul luua ideaalsed kasvutingimused ka kõige nõudlikematele ja õrnematele taimedele. Kasvuhoone aitab sul ka kaitsta oma taimi liigse vihma, külma tuule ja pakase eest. See võimaldab kasvatada palju soojust vajavaid taimi. 

6. Vähem muret kahjuritega

Kasvuhoone üks suurimaid eeliseid on kahjuritõrje. Sellega on võimalik hoida kasulikud putukad sees ja hävitavad putukad eemal. See tähendab, et saad kasvatada mahepõllumajanduslikke tooteid, kartmata, et kahjurid võivad sinu saaki hävitada. Erinevaid mürke polegi vaja, mis omakorda säästab kulusid ja muudab sinu saagi palju tervislikumaks.

Kasvuhoone aitab isoleerida ka õrnemaid taimi ja muudab olemasolevate kahjurite tõrje palju lihtsamaks. Vaata, et kasvuhoones oleks õige õhuniiskus ja temperatuur ning võid kindel olla, et taimed püsivad terved.

7. Kohanda kasvuhoone enda vajaduste järgi

Sinu kasvuhoones võib korraga olla mitu erinevat taime, millel on erinevad kasvutingimused. Kasvuala on võimalik kohandada nii, et see sobiks konkreetse taimega, mida soovite kasvatada. Näiteks ühes piirkonnas võivad olla vett armastavad taimed, teises aga sukulendid.

Peab muutma seda, kuidas toimub kastmine ja kui palju õhuvoolu on niiskustaseme stabiilsena hoidmiseks vaja. Samuti saab oma kasvuhoonet kasutada ka aiatööriistade ja õuemööbli hoidmiseks. Kui veedad siin palju aega, on hea mõte isegi oma kasvuhoonesse luua istumisnurgake, kus saad lihtsalt lõõgastuda ja oma taimi nautida.

8. Säästa raha

Aja jooksul tasub kasvuhoone end tublisti ära. See võimaldab talvitada õrnu taimi, kasvatada aastaringselt köögivilju, hoiustada õuemööblit ja isegi kasvatada kalleid ning eksootilisi taimi.

Kõik see säästab teie raha pikemas perspektiivis. Sa ei pea igal kevadel uusi taimi ostma, kuna talvel pole varasemad hukkunud. Säästad raha ka köögiviljade ostmisel, kui kasvatad neid ise. Lisaks peab ka aiamööbel kauem vastu, kui seda on võimalik hoiustada vihma ja tulle eest.

9. Suurenenud saak

Kasvuhoone võimaldab sul kontrollida ning muuta tingimusi, milles taimed kasvavad. Taimi ümbritseva soojuse ja niiskuse kontrollimisel on võimalik lõpptulemus suurem saak. Mõõdukas kliima on taimede kasvuks tavaliselt ideaalne, lisaks on kasvuhoone muld toitainerikkas, kui selle eest hoolt kanda. Hoides taimede keskkonda soojana, valmistate oma taimi ette paremaks saagiks.

Puuviljataimed toodavad mahlasemaid vilju, samaaegselt kasvavad teised tavalisest kiiremini, ka siis, kui väljas on külm. Võib-olla õnnestub sul tänu kasvuhoonele saada lausa kaks või isegi kolm saaki hooaja vältel.

10. Veeda aega õues ka talvel

Kasvuhoone võimaldab veeta aega õues ka siis, kui ilm on ebasobilik. Saate oma kasvuhoones aega veeta ka tuule ja külmemate temperatuuride korral. Kui sajab vihma, võite lihtsalt istuda ja nautida rahulikku atmosfääri enda ümber. Kõige parem selle juures on see, et saate aiatöid teha isegi siis, kui maa on väljas juba külmematest temperatuuridest kõvaks muutunud.

Ostu juhend

Nüüd, kui oled kursis erinevate võimalustega kasvuhoone kasutamisest ning kasulikkusest, tutvu enne selle ostmist järgmiste näpunäidetega. Kasvuhooned on erineva suurusega, seega on mõned olulisemad detailid, millele võiks tähelepanu pöörata. Loe, mida pead teadma:

Suurus

Esimene asi, mida kasvuhoone ostmisel arvesse võtta on selle suurus. Kui sul on väga väike aed, ei pruugi suur kasvuhoone olla sobilik. On võimalik hankida mini kasvuhoone, aga siis tuleb arvestada ka ruumi kasutuse osas väiksemate võimalustega.

Veendumaks, et kasvuhoone sobib sinu koduaeda, on kõige parem mõõta pind, kuhu plaanid selle lisada. Nii saad hea ülevaate, kui suur võiks kasvuhoone olla.

Disain

Järgmine asi, mida endale selgeks teha on, millist kasvuhoone kujundust soovid. Erinevad kasvuhooned on valmistatud erinevatest materjalidest. Kindlasti on väga oluline otsustada, millisest materjalist kasvuhoonet soovid.

Mõnikord valmistatakse kasvuhoone varjukangast. Sellisel juhul võib olla seinte jaoks karastatud klaas või lihtsalt plastkate. Mõni kasvuhoone on klaaskatusega, samas kui teistel on katuse jaoks varjekangas või spetsiaalne polükarbist plastplekk. Enne kasvuhoone ostmist veenduge oma soovides ning ootustes.

Kasutus

Järgmine asi, millele mõelda, on see, kuidas ja milleks on plaan oma uut kasvuhoonet kasutada. Kui soovid kasvatada köögi- ja puuvilju, siis sobib ka väike kasvuhoone. Kui soovid hoiustada kasvuhoones ka oma aiamööblit ja -tööriistu, siis on kindlasti vaja juba suuremat kasvuhoonet. Kui plaanid oma kasvuhoonet kasutada ka talvel, siis on selleks on parim valik klaasseintega kasvuhoone. 

Eelarve

Eelarve on üldjuhul siiski lõplik otsuse määraja. Kindlasti pane paika, kui palju oled valmis kasvuhoone soetamisele kulutama ning ära ületa eelarve piire. Sedasi ei tule ette liigsed kulutused. Eelarve paika seadmine aitab pettumusi ning ebameeldivaid üllatusi vältida. 

Kokkuvõte

Kasvuhoone on suurepärane investeering koju. See võimaldab kasvatada värskeid puu- ja köögivilju aastaringselt, kaitsta tundlikke taimi talve külmuse eest, aitab laiendada oma eksootiliste taimede kollektsiooni ja annab ka koha lõõgastumiseks, kui ilm pole just kõige mõnusam.

Nüüd on aeg oma lemmik kasvuhoone välja valida!

Veel lugemist